Słyszałeś o wełnie mineralnej z folii Pd i Etalonie, ale zastanawiasz się, z czego dokładnie są zrobione. Obie są dobrymi izolatorami, ale zawierają niewielką ilość spoiwa na bazie formaldehydu. Oto porównanie tych dwóch rodzajów wełny mineralnej. Co więcej, dowiesz się więcej o zawartości formaldehydu w każdym z materiałów, a także o metodach jego zmiatania.
Wełna mineralna pd vs. nie starzone próbki
Starzone wełny szklane i mineralne wykazują różnice w składzie atomowym i gęstości, podczas gdy nie starzone próbki nie. Nowe próbki mają dodatki polimerowe na powierzchni, podczas gdy nie starzone mają ich mniej. Ta różnica może być przyczyną mniejszej gęstości i słabych właściwości mechanicznych. Naukowcy zastosowali spoiwo polimerowe na powierzchni odkrytych próbek wełny szklanej i mineralnej. Materiał ten jest również tańszy w produkcji niż próbki niestarzone.
W jednym z testów obliczono przewodność cieplną dla próbek wełny mineralnej niestarzonych, starzonych i pokrytych folią i porównano z próbkami niestarzonymi. Przewodność cieplna jest miarą właściwości izolacyjnych, a porównanie różnych materiałów może pomóc w podjęciu decyzji o ich zakupie. Pomiary termiczne mogą powiedzieć, czy materiał jest odpowiedni do konkretnego zastosowania, a to jest kluczowe dla podjęcia decyzji o jego przydatności do pewnych zastosowań.
Wełna mineralna pd folią vs nowe materiały Etalon
Jeśli szukasz dobrego izolatora termicznego, powinieneś przyjrzeć się różnym dostępnym dla Ciebie opcjom. Istnieje kilka różnych opcji dostępnych i każda z nich ma swoje plusy i minusy. Wełna mineralna jest dobrą opcją dla ścian zewnętrznych. Jej wysoka gęstość pozwala na wspieranie siding i materiały okładzinowe. Jego paroprzepuszczalność pomaga mu izolować ściany zewnętrzne bez uwięzienia wilgoci.
Wełna mineralna jest ognioodporna i ma wyższą wartość R na cal. Jest również sztywniejsza niż włókno szklane i skuteczniej wypełnia puste przestrzenie stadniny. Nie wymaga też nowych podwykonawców, dostawców ani relacji biznesowych. Zaletą wełny mineralnej w porównaniu z włóknem szklanym jest jej stosunkowo prosta instalacja. Jest również o wiele bardziej opłacalna dla budownictwa komercyjnego. W porównaniu do włókna szklanego, wełna mineralna oferuje również lepsze tłumienie dźwięku.
Jeśli chcesz, aby Twój dom był bardziej energooszczędny, wełna mineralna jest lepszą opcją. Jest tańszy i łatwiejszy do zainstalowania niż włókna szklanego batts, które są wiotkie, miękkie koce, które muszą być zszywane w miejscu. Jest również mniej podatny na wypaczenia niż włókno szklane, co czyni go lepszym wyborem dla ścian zewnętrznych. Na rynku można wybierać spośród wielu produktów z wełny mineralnej.
Formaldehyd w spoiwach
Typowo za wełnę mineralną „wolną od formaldehydu” uznaje się produkt o zawartości formaldehydu od trzech do pięciu mg/m2/h. Oznacza to, że została ona przebadana zgodnie z ISO 16000, czyli normą dotyczącą badania emisji aldehydów w wełnie mineralnej. Jest to ważna cecha produktu z wełny mineralnej, ponieważ może ona mieć znaczący negatywny wpływ na jakość powietrza wewnętrznego w otoczeniu.
Wodne spoiwa z włókien mineralnych są często związane z rozbudowanymi urządzeniami do utwardzania. Piece te mają wysokie temperatury, zwykle powyżej 100deg C, i są wystarczająco duże, aby pomieścić wstęgi, które są podawane do nich w sposób ciągły. Celem tego wyposażenia jest zapewnienie, że wstęgi są całkowicie utwardzone po opuszczeniu pieca. W związku z tym procesy te wymagają znacznych ilości energii. Ponadto, formaldehyd może potencjalnie wpływać na jakość gotowego produktu.
Proces redukcji emisji formaldehydu w wełnie mineralnej ma kilka zalet. Zmniejsza lepkość materiału, zwiększa siłę wiązania i wiąże resztki wolnego formaldehydu. Jest również nieporowaty, przez co zapobiega powstawaniu zagrożenia pożarowego. Zmniejsza również emisję formaldehydu do otaczającego środowiska.
Inną zaletą sposobu wytwarzania spoiw do wełny mineralnej według niniejszego wynalazku jest to, że produkt nie wymaga wysokich temperatur do utwardzania. Zmniejsza to ilość LZO, a także pozwala na dużą elastyczność podczas produkcji. Spoiwo nakłada się w bezpośredniej bliskości aparatu formującego włókna, a włókna z nałożonym spoiwem są przenoszone w postaci wstęgi. Proces wytwarzania wełny mineralnej jest więc elastyczny.
Istnieje również możliwość, że cząsteczki PVA tworzą wiązania z włóknami szklanymi. Jednak w tym badaniu nie oceniano wpływu PVA na włókna. W przeważającej części stwierdzono, że spoiwa PVA mają niewielki wpływ na występowanie wytrącania się oligomerów. Jednak właściwości te są korzystne tylko dla włókien o niskiej zawartości poli(karboksylanu)
Metody zmiatania formaldehydu z wełny mineralnej
Przez producentów wełny mineralnej opracowano szereg technik zmiatania formaldehydu w celu zmniejszenia ilości uwalnianej substancji chemicznej. Metody te zazwyczaj obejmują dodanie mocznika do spoiwa, który uczestniczy w procesie utwardzania i zatrzymuje resztki wolnego formaldehydu w swojej sieci polimerowej. Zastosowanie mocznika w spoiwie wełny mineralnej ma wiele zalet, w tym zwiększoną siłę wiązania i lepkość, a także ulepszone właściwości antypunkingowe. Punking jest powolnym, bezpłomieniowym procesem spalania, który może zniszczyć utwardzony materiał i stanowić zagrożenie pożarowe dla pobliskich materiałów.
Żywica wytworzona z resolety wynalazku ma stosunek molowy formaldehydu do fenolu, który waha się między 1,30 a 1,85. Zmiatacz formaldehydu dodaje się do żywicy po zakończeniu wstępnego procesu gotowania. Żywica jest następnie destylowana próżniowo do pożądanego punktu końcowego i w razie potrzeby przeprowadza się dalsze przetwarzanie.
Najczęściej stosowane pochłaniacze obejmują mocznik, amoniak, melaminę i dicyjanodiamid. Najbardziej skutecznym i ekonomicznym z tych substancji jest mocznik, którego czas wstępnego działania wynosi od 4 do 16 godzin. Innym skutecznym pochłaniaczem jest melamina, która ma bardzo niską zawartość żywicy. Zmiatacze melaminy są zazwyczaj dodawane przy najwyższych stężeniach wolnego formaldehydu, natomiast inne środki są dodawane w różnym czasie. Dodatki dodaje się kolejno i najlepiej nie w nadmiernych ilościach.
Oprócz syropu kukurydzianego, wiele innych substancji jest skutecznymi zmiataczami formaldehydu. Jeden z tych środków, rezorcynol, jest silnym zmiataczem formaldehydu, który łączy w sobie aminocukry, metylen i polioksyalkilenowy dikarboksaldehyd.
Hydrofilowe minerały mają tymczasem dobry potencjał do praktycznego zastosowania. Jednak przed zastosowaniem wełny mineralnej do zastosowań praktycznych konieczna jest jej analiza w stanie mokrym. Wynika to z faktu, że właściwości termiczne hydrofilowej wełny mineralnej różnią się od ich suchych odpowiedników. W celu zbadania tych właściwości wielu producentów wełny mineralnej stosuje formuły homogenizacji i technikę pulsacyjną. Formuły te oparte są na teorii mediów efektywnych, która zakłada, że materiały porowate są układem dwu- lub trójfazowym.
Podobne tematy
Leave a Comment