nowoczesne wykończenie

Nowoczesne wykończenia domów – na co warto się zdecydować?

Co jakiś czas pojawiają się kolejne trendy w nowoczesnym budownictwie. Nie brakuje osób stawiających na innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki którym możliwa staje się budowa domu energooszczędnego, ekologicznego, bezpiecznego, funkcjonalnego, taniego w utrzymaniu i łatwego do umeblowania. Nieodzownym trendem jest oczywiście bycie w zgodzie z naturą, coraz większą popularnością cieszą się domy prefabrykowane i szkieletowe. Pożądane są także domy wzniesione zgodnie z wytycznymi biobudownictwa. Wraca się do naturalnych materiałów w postaci drewna, gliny, słomy i konopi.

Nowoczesne sposoby wykańczania domów

Obecnie bardzo pożądanym trendem w nowoczesnej architekturze jest stawianie na ekologię i naturę. Domy mają być przede wszystkim energooszczędne, czyli tanie w utrzymaniu, łatwe do umeblowania. Rośnie wykorzystanie energii odnawialnej. Energooszczędność pozwala uzyskać pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, rekuperacja z wentylacją. Pożądane są duże przeszklenia, dzięki którym możliwe staje się wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Sięga się również po inteligentne rozwiązania typu rolety zewnętrzne sterowane zdalnie, zasilane solarnie. Istotne jest zachowanie komfortu termicznego w budynku, co pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Popularne są także przestrzenie bez podziałów, traktowanie tarasu jako przedłużenia salonu.

W jaki sposób obecnie urządza się pomieszczenia?

Do wykończenia wnętrz się przede wszystkim po naturalne materiały, dominuje drewno, szkło, kamień. Pożądanym trendem wnętrzarskim stał się urban jungle, w którym nie może oczywiście zabraknąć roślinności. Ponownie do łask wracają wysokie sufity, dzięki czemu można pozwolić sobie na antresolę. Podwyższony sufit pozwala przykładowo na zagospodarowanie ściany na domową biblioteczkę, co wygląda bardzo efektownie. Pomieszczenia mają być otwarte, istotne jest także podkreślenie konstrukcji budynku. Ciekawym trendem stało się także łączenie sypialni z łazienką i garderobą, wszystko w tym samym pomieszczeniu.

Jak stworzyć nowoczesny wystrój wnętrz?

Jeśli komuś zależy na oryginalnym wykończeniu wnętrz, to powinien zdecydować się na umiejętne połączenie różnych stylów wnętrzarskich. Stało się to wręcz modne, sięga się po meble modułowe, które można z łatwością dostosować do aktualnych potrzeb i preferencji. Pozwala to na stworzenie praktycznych i funkcjonalnych pomieszczeń. Do łask powróciły opływowe kształty, szczególnie w połączeniu z minimalizmem. Mile widziane są elementy wyposażenia z drewna, juty, lnu, wikliny, bambusa, recyklingu. Łączy się elegancję z codziennością, sposobem na ożywienie wystroju są kolorowe sufity, czyli w mocniejszych kolorach, nawet tapeta jest mile widziana. Z najmodniejszych kolorów wymienić można barwy ziemi, przede wszystkim różne odcienie zieleni, brązy, beże, biele, pomarańcze. Jako mocniejsze akcenty sprawdzą się czerwienie, fiolety, czernie. Świetną opcją są także powierzchnie ścian z fakturą, czyli przykładowo tapety imitujące płótno, cegłę, kamień, drewno.

Skuteczny sposób na uniknięcie kosztownych napraw

Samodzielny odbiór mieszkania na Śląsku jest dosyć ryzykowny, szczególnie jeśli ktoś dobrze się do tego nie przygotuje. Bez wiedzy i doświadczenia oraz odpowiednich przyrządów można wiele rzeczy pominąć. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być prawidłowe, a budowa domu przeprowadzona zgodnie z wytycznymi, ale jeśli zacznie się wszystko sprawdzać, to najczęściej pojawiają się rozmaite wady. Trzeba będzie także dobrze uargumentować zasadność pisania wykrytych usterek do protokołu odbiorczego nieruchomości.

Niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się na odbiór mieszkania Bydgoszcz lub w innej miejscowości, warto przeprowadzić go z fachowcem. Inżynier sprawdzi powierzchnię użytkową, piony, kąty, płaszczyzny, posadzki, strychy, równości, dylatacje, zawilgocenia, wykwity na ścianach, stolarkę, elewację, jakość wykonania, wszystkie podłączone instalacje i szereg innych kwestii. Badanie termowizyjne domu jasno wskazuje, gdzie są problemy, co umożliwi zobligowanie dewelopera do wyeliminowania usterek na jego koszt.Podobne tematy