Jak zbudować dom z gliny i słomy

Jeśli szukasz możliwości zbudowania domu z gliny i słomy, to trafiłeś we właściwe miejsce. Tutaj poznasz koszty, zalety i wady domów izolowanych słomą. Omówione są również materiały potrzebne do budowy domów izolowanych słomą. Dowiesz się również o wadach tego typu domu. Zanim jednak ruszysz do przodu i zbudujesz swój własny dom izolowany słomą, musisz wiedzieć kilka rzeczy.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z kobiecastronabudowania.pl

Koszt budowy domu z gliny i słomy

Koszt budowy domu z gliny i słomy może wynosić od około 16 000 do 34 000 dolarów, w zależności od użytego materiału. Ściany z gliny i słomy mogą rozpoznać do 40 000 galonów wody, a podczas budowy schną tylko raz. Aby zapobiec infiltracji wody, ściany zewnętrzne muszą być przepuszczalne, pozwalając na pewną ilość wilgoci, aby wejść do zespołu ścian. Drewno i sklejka mają niskie wskaźniki przepuszczalności, a plastikowe materiały budowlane są uważane za bariery parowe, spowalniające proces suszenia.

Dom Ilg/Saikali, który został ukończony w większości w 2017 roku, złamał wiele barier dla naturalnego budownictwa w Ottawie. Architekt Paula Baker-Laporte z EcoNest Homes w Oregonie prowadzi warsztaty budownictwa naturalnego. Firma buduje domy z wykorzystaniem szkieletów drewnianych i ścian ze słomy i gliny, tynków ziemnych i nietoksycznych wykończeń. Książka zawiera szczegółowy kosztorys całego projektu.

Ponieważ budowa domów z beli słomy wymaga intensywnej pracy, koszt domów z beli słomy mieści się zazwyczaj w przedziale od 150 do 450 dolarów za stopę kwadratową. Jednak możliwe jest obniżenie kosztów jeszcze bardziej poprzez wykorzystanie pracy wolontariuszy i odzyskanych materiałów. Materiały użyte do budowy ścian, takie jak słoma i glina, stanowią około 10% całkowitych kosztów. Ściany, krokwie dachowe i inne elementy domu mogą być dość drogie.

Używanie odpadów rolnych w budowie domu z beli słomy to świetny sposób na obniżenie kosztów. Słoma i glina są obfitymi, odnawialnymi zasobami, a koszt jest porównywalny do budowy konwencjonalnego domu. Ściana z beli słomy wymaga jednak otynkowania wieloma warstwami tynku. Gotowy produkt jest zwykle malowany i ma wygląd podobny do konwencjonalnego domu. Ważne jest, aby dobrze go utrzymać, aby zapobiec pleśni.

Dom z cobu to kolejna ziemna konstrukcja. Ta struktura jest zbudowana przy użyciu mieszaniny gliny, piasku i słomy. Jest on zbudowany przez grudki mieszaniny razem i patting go na miejsce. Domy z bali były niezwykle popularne w Anglii w XIX wieku. Są one łatwe do kształtowania i są na ogół ekologiczne. Domy te są tanie w budowie i można je znaleźć wszędzie. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę swój budżet i pożądaną estetykę.

Wady domów izolowanych słomą

Z domami izolowanymi słomą wiąże się szereg wad. Nie są one tak trwałe jak konstrukcja tradycyjna, są podatne na ruchy konstrukcyjne, co może skutkować pęknięciami tynku i zawaleniem się ścian nośnych. Dodatkowo, ponieważ bele słomy nie mają ramy, mogą na nie wpływać problemy z fundamentem i wiatr. Poniżej wymieniono wady domów izolowanych słomą.

Najtańszy dom izolowany słomą niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. To nie jest ognioodporne i może schronienie szkodników, pleśni i pleśni. W obszarach o wysokiej wilgotności, może być podatny na zarażenie. Słoma jest również bardziej wrażliwa na owady niż inne materiały. Oznacza to, że domy izolowane słomą muszą być budowane z większą ostrożnością. Niemniej jednak, jeśli jesteś zainteresowany budową domu ze słomy, nie można pominąć tych wad.

Koszt bel słomy jest bardzo zróżnicowany. Można je znaleźć już za 3$ za belę lub aż 8$ za belę, w zależności od wielkości projektu. Straw-izolowane domy wymagają więcej wysiłku, aby zbudować niż konwencjonalne domy, a ściany słomiane-bale muszą być baled ciasno i grubo, aby być skuteczne. Jednak oszczędności energii zrekompensują dodatkowe koszty w ciągu kilku lat.

Pomimo wielu korzyści, dom izolowany słomą wymaga więcej konserwacji niż domy konwencjonalne. Na przykład, warstwa tynku na zewnątrz musi być często nakładana, a struktura musi być zbudowana tak, aby utrzymać wilgoć. Ponieważ bele słomy są porowate, wchłaniają wilgoć z otaczającego je powietrza, ale nie na tyle, aby stworzyć barierę dla wilgoci. Ponadto, mogą nie być wystarczająco wodoodporne dla wilgotnych obszarów, dlatego konieczne jest dodanie dodatkowych środków hydroizolacyjnych, aby zapobiec wyciekom.

Oprócz kosztów, wymagają one dodatkowej konserwacji i mogą być trudne do zainstalowania w niektórych klimatach. Panele wykonane ze słomy mogą być łatwo zniszczone przez pleśń lub wilgoć, jeśli są pozostawione bez ochrony. Są one jednak dobrą opcją dla wielu osób. Wadą domów izolowanych słomą jest to, że mogą nie być najbardziej energooszczędne. Mogą też nie być tak stylowe jak konwencjonalne konstrukcje.

Oprócz tych wad, domy izolowane słomą są estetyczne. Charakteryzują się one rustykalnym wyglądem. W przeciwieństwie do konwencjonalnych struktur, domy z beli słomy mogą być włączone do istniejących struktur, pozwalając im być dodawane na górze. Chociaż niektórzy ludzie mogą być zniechęceni naturalnym wyglądem domu z bali słomy, oszczędności są tego warte. Dom izolowany słomą pozwoli zaoszczędzić właścicielowi domu pieniądze rok po roku.

Jako zrównoważony materiał budowlany, bele słomy mają również pewne zalety. Są tanie w zakupie, mogą być darmowe w wielu przypadkach i zaoszczędzić 40% budżetu budowy. Budynki z bali słomy wymagają również mniejszej konserwacji niż konwencjonalne i mogą kosztować tyle samo, co dom zbudowany z kijków. Są one również przyjazne dla środowiska, ponieważ są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Jedynym prawdziwym minusem jest zwiększona waga bel.

Potrzebne materiały

Materiały potrzebne do budowy domu z gliny i/lub słomy można znaleźć w naturze. Słoma jest dobrym wyborem, ponieważ jest odporna na ogień. Jej właściwości są również doskonałym izolatorem, ale nie uchroni przed zimnem. Ze słomy zamiast gliny powstanie cegła mułowa. Ściany słomiano-gliniane są mniej kruche niż gliniane, ale nadal będą wymagały odrobiny troski i umiejętności przy budowie.

Glina zapewnia masę niezbędną do stworzenia ścian. Pochłania ona ciepło w ciągu dnia i uwalnia je, gdy temperatura wewnątrz budynku spada. Zarówno słoma jak i glina mają silne właściwości izolacyjne, więc ich połączenie tworzy niezwykle korzystny układ dynamiczny. Ponadto słoma i glina są w dużym stopniu odnawialne, więc możesz je wykorzystać ponownie bez ryzyka, że ich zabraknie. Pamiętaj jednak, że stosowanie tego naturalnego materiału budowlanego nie jest dla osób o słabym sercu.

Mieszanka słomy i gliny jest lekkim i mocnym materiałem na ścianę wewnętrzną, ale nie jest wystarczająco mocna, aby utrzymać ciężar dachu. Lekka mieszanka słomy z gliną, znana jako super cob, zawiera duże ilości słomy, ale może być silną ścianą nośną. W Australii Kiko Denzer miesza swój super cob na plandece i z powodzeniem użył go do ścian małych struktur.

Ważne jest, aby sprawdzić materiały pod kątem pleśni i uszkodzeń wilgoci, zwłaszcza jeśli mieszkałeś w domu przez długi czas. Jeśli jednak planujesz wprowadzić się na zimę, upewnij się, że pogoda jest sucha przed pakowaniem ścian. Ogólnie rzecz biorąc, ściany ze słomy i gliny można budować we wczesnych miesiącach letnich w Oregonie. Możesz również użyć źródła ciepła, aby zapewnić ciepło do domu.

Poza słomą i gliną, będziesz musiał również zapewnić izolację dla ścian. Słoma i glina są dobrymi izolatorami i utrzymują ciepło w domu. Ale ponieważ są one stosunkowo ciężkie, może być konieczne zatrudnienie pomocy, jeśli jesteś budowniczym domu po raz pierwszy. Również ściany ze słomy i gliny będą wymagały grubszego obramowania. Dach będzie miał ciężką ścianę z gliny i będzie trudny do zbudowania.

W zimnym klimacie, może być konieczne użycie bardziej gęstej mieszanki słomy i gliny. To dlatego, że ściany słomiano-gliniane mogą być 2 piętra wysokie. Ściany słomiano-gliniane są ciężkie, więc do ich budowy potrzebny będzie dobry system podnoszenia i rusztowania. Nawet wtedy należy wziąć pod uwagę koszt tego materiału. W zimniejszym klimacie ściany słomiano-gliniane mogą nie być bardzo skutecznymi izolatorami.

Po wymieszaniu piasku i słomy można użyć plandeki do rozwałkowania mieszanki. Po słoma jest pakowane w, można dodać gliny. Następnie można ją zakleszczyć używając złomu 2×4 lub podobnego narzędzia. Można też zrobić odcinki testowe, formując je razem. Suszenie odcinków testowych na tydzień przed ułożeniem ściany z gliny jest niezbędne.

Podobne tematy