Tapetowanie według techniki – jak tapetować?

W tym artykule poznasz proces tapetowania. Przeczytaj o przygotowaniu ścian do procesu tapetowania, wyborze wzoru, zastosowaniu rozmiarów i wyborze punktu końcowego. To tylko kilka kroków, które musisz znać. Możesz również spróbować technik DIY. Jeśli nigdy nie próbowałeś tapetowania, podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy. Jeśli robiłeś to już wcześniej, przeczytaj te wskazówki i porady, aby proces ten był jak najłatwiejszy.

Wzory do dopasowania do tapet

Wyrównanie wzorów tapet może być wyzwaniem. Nawet jeśli nie popełnisz żadnych błędów, frustrujące jest uświadomienie sobie, że jedna ściana ma inny wzór niż druga. Oto kilka wskazówek dotyczących wyrównywania wzorów tapet. Po pierwsze, upewnij się, że masz dokładną długość tapety. Zmierz ją i zaznacz na odwrocie rolki. Następnie wytnij długości zgodnie ze wzorem na papierze. Zanotuj długości, które przyciąłeś. Pomoże Ci to zobaczyć, gdzie powiesić tapetę.

Są dwa podstawowe wzory do wyboru: mecze kroplowe i proste mecze w poprzek. Drop matches wymagają czterech pasków, aby ukończyć wzór. W przeciwieństwie do prostych meczów, wzory kropli wymagają planowania i właściwego układu. Mecze kroplowe mogą wymagać więcej planowania niż mecze proste, ponieważ wymaga to podwójnego wyrównania. To dlatego, że będziesz marnować tapetę, jeśli musisz wyciąć i dopasować ciasne miejsca. Z tego powodu najlepiej wybrać wzory, które są łatwe do dopasowania i które można powtórzyć na całej szerokości papieru.

Przed rozpoczęciem tapetowania należy zmierzyć szerokość pomieszczenia. Upewnij się, że jest ono szersze niż szerokość tapety. Wytnij papier w długościach, które są o pięć cali krótsze niż szerokość ściany. Następnie użyj ołówka, aby zaznaczyć górną część rolki i górną część papieru. Po wycięciu pierwszego paska, dopasuj drugi pasek, dopasowując go do pierwszego. Następnie ponumeruj paski ołówkiem, abyś mógł je prawidłowo dopasować. Po wyschnięciu papieru, powieś go na rolce.

Po zmierzeniu długości każdej ściany, możesz zacząć określać rozmiar paneli potrzebnych do wykonania zadania. Powinieneś również określić, ile rolek tapety potrzebujesz, aby pokryć ścianę. Ogólnie rzecz biorąc, przeciętna amerykańska „podwójna” rolka pokrywa 66 stóp kwadratowych. Aby uniknąć odpadów, powinieneś kupić dziesięć procent więcej niż wymagana długość. W ten sposób możesz zachować dodatkowy papier do innych napraw.

Wybierz wzór, który będzie harmonizował z istniejącymi elementami w pokoju. Możesz wybrać neutralne wzory i odważne wzory, aby stworzyć dramatyczne efekty. Niezależnie od tego, czy wybierzesz tapetę do salonu, sypialni, czy jadalni, tapeta jest skutecznym sposobem na przekształcenie wyglądu przestrzeni. I w wielu przypadkach jest znacznie lepszy od malowania. Rozważ te wskazówki i ciesz się tapetowaniem! Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś!

Historia tapetowania to nie tylko historia ozdobnych wzorów, ale także konto tego, jak technologia ewoluowała. Przed latami czterdziestymi XIX wieku tapety były tradycyjnie blokowo drukowane ręcznie. Ponieważ jednak był to tak czasochłonny proces, producenci szukali sposobu na jego przyspieszenie. W 1854 roku firma drukująca bawełnę w Darwen, Lancashire, opracowała maszynę do drukowania wzorów tapet. Maszyna drukarska wykorzystywała wałki do przenoszenia wzorów z kalki na tapetę, a pod każdym wałkiem znajdowały się koryta z farbą.

Nakładanie rozmiaru na tapetę

Przy nakładaniu tapety na świeżo otynkowaną lub pokrytą deskami ścianę konieczne jest zastosowanie rozmiaru. Niektórzy nawet wymiarują pomalowane ściany przed zawieszeniem tapety. Sortowanie polega na rozcieńczeniu kleju do tapet z wodą i nałożeniu warstwy na ścianę, pozostawiając ją do wyschnięcia przed zawieszeniem papieru. Należy zwrócić uwagę na to, że wymiarowanie wykonuje się po całkowitym wyschnięciu tynku. Najlepiej jest nakładać sizing na świeżo otynkowane ściany, ponieważ mokra ściana jest podatna na poślizg.

Wall size to produkt gruntujący/rozmiarowy, który pomaga w przyklejaniu się papieru do ściany. Produkt jest dostępny w jednym pojemniku galonowym w centrach domowych. Ten podkład będzie również zapobiec tapety zejście z niedokończonej suchej zabudowy. Pamiętaj, aby zastosować jedną warstwę rozmiaru ściany do wszystkich ścian, w tym suchej zabudowy. Zaleca się również do prime wszystkich niewykończonych ścian. Arkusz spadkowy będzie chronił dywan, a chusteczki dla dzieci pomogą usunąć wszelkie rozpryski.

Użycie rozmiaru poprawia przyczepność i zapobiega wchłanianiu przez tapetę wilgoci ze ściany. Zwykle stosuje się go w połączeniu z gruntowaniem ściany przed nałożeniem tapety. Dla tych, którzy wolą metodę oldschoolową, do nakładania sizingów można użyć kleju wielofunkcyjnego ROMAN TEKNABond / Wall Size. Najwyższej jakości kleje i podkłady zapewnią najlepszy możliwy wynik projektu tapety.

Oprócz podkładu, przed powieszeniem papieru należy również nałożyć na ścianę sizing. Tradycyjnie, rozmiar jest stosowany na tynku, ale podkład akrylowy może być stosowany na innych powierzchniach. Jednak skrobia i mąka kukurydziana zawarte w proszku sizingowym sprzyjają rozwojowi pleśni i grzyba. Lepszym wyborem jest klej na bazie gliny. Tak więc, pamiętaj, aby przestrzegać wskazówek swojego producenta podczas nakładania tapety na ścianę.

Aby zastosować sizing na ścianę, wymieszaj równe części PVA i wody. Konsystencja pasty powinna być konsystencją cienkiej farby lateksowej. Pomaluj powierzchnię ściany i pozwól jej wyschnąć przez co najmniej 30 minut, zanim usuniesz pastę. Dzięki temu porowaty tynk nie wchłonie zbyt wiele pasty i łatwiej będzie wsunąć tapetę na miejsce. Następnie możesz rozpocząć nakładanie tapety na ścianę.

Przed nałożeniem tapety musisz upewnić się, że ściana jest pomalowana lub zagruntowana. Połysk farby to kolejny czynnik, który wpływa na to, jak łatwo przesuwa się po niej papier. Na przykład farba o wysokim połysku jest gładsza i pozwala na łatwiejsze nakładanie papieru. Z kolei farby płaskie i matowe wymagają zwymiarowania przed tapetowaniem. Jeśli jednak Twoje ściany są już pomalowane, nie będziesz potrzebował wymiarowania.

Wybór punktu końcowego tapetowania

Jeśli planujesz tapetować całą ścianę w swoim domu, pierwszym krokiem jest decyzja, gdzie się zatrzymać i zacząć. Najczęściej stosowaną metodą było „od okna”. Ale to nie jest najlepszy sposób na rozpoczęcie. Nie będzie on pasował do wzoru pierwszego paska. A większość ścian domu nie jest pionowa. Dlatego ważne jest, aby ustalić pion na ścianie przed rozpoczęciem tapetowania. Można to zrobić za pomocą pionu lub poziomicy stolarskiej. Niezależnie od metody, musisz ustalić pion na ścianie, aby zapewnić, że pierwszy pasek tapety zostanie zainstalowany w prawidłowej pozycji pionowej.

Aby uzyskać dokładny pomiar, powinieneś zmierzyć ścianę od podłogi do sufitu i od rogu do rogu. Należy zaokrąglić ten pomiar do najbliższej stopy. Podczas obliczania całkowitej powierzchni kwadratowej, pamiętaj, aby wyjąć listwy przypodłogowe i listwy, i dodać 15 procent, aby uwzględnić odpady. Jeśli pokój ma duże okna, odejmij je od całkowitej powierzchni kwadratowej. I, po zmierzeniu powierzchni, będziesz wiedział, ile papieru będziesz potrzebował, aby ukończyć ścianę.

Po wybraniu rodzaju techniki do użycia, możesz rozpocząć instalację tapety. Niektóre tapety są drukowane z zachodzącymi na siebie szwami. Te zakładki będą musiały być wycięte w środku. Aby je usunąć, należy przeciąć środek zachodzących na siebie kawałków. Następnie należy odciągnąć zachodzące na siebie kawałki. Następnie można przejść do następnego kroku. Jeśli nigdy wcześniej nie tapetowałeś, nie krępuj się zostawić swoich komentarzy w sekcji poniżej! Będziesz zaskoczony tym, jakie to proste!

Dla idealnego narożnika, metoda narożna jest najlepszym sposobem na tapetowanie pokoju. W przypadku kwadratowego lub prostokątnego pokoju, zacznij od pomalowania największego punktu orientacyjnego, takiego jak drzwi lub przejście. Zawsze pamiętaj, aby pomalować ściany po obu stronach, a także drzwi i okna. Jeśli używasz prostej linii do tapetowania pokoju, powinieneś zaplanować szwy, aby kończyły się blisko środka okna.

Jeśli rogi są nierówne, być może trzeba będzie powiesić papier na poziomym rogu. Kiedy wieszasz papier, pamiętaj, aby dodać ćwierć cala lub tak do góry i dołu ostatniej długości papieru, aby pomieścić przycinanie na następnej ścianie. Będziesz również chciał dodać 25mm, aby umożliwić obracanie. Po zakończeniu, cały proces powinien zająć nie więcej niż pół godziny.

Po wybraniu długości pierwszego pasa, możesz przyciąć pas na dole sufitu lub na górze listwy. W przypadku wzorzystej tapety, będziesz potrzebował marginesu około pięciu centymetrów z każdej strony. Upewnij się, że wzór pasuje do wzoru pierwszego pasa. Po zakończeniu pierwszego paska, należy przyciąć drugi pasek. Po zakończeniu pierwszego paska, zaznacz ołówkiem dolną i górną część drugiego paska, aby je odróżnić.

Podobne tematy