Wykładzina podłogowa na balkon – którą wybrać?

Jest kilka rzeczy do rozważenia przy wyborze pokrycia podłogowego na balkon. Podłoga, którą wybierzesz powinna być łatwa do czyszczenia, wytrzymać wilgoć i nie przyciągać zbyt wiele kurzu. Istnieje kilka rodzajów podłóg do wyboru, w tym bambus, lastryko, kostka brukowa i płytki winylowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który z nich jest najlepszy dla Twojego balkonu. Zawarliśmy również wskazówki, jak utrzymać podłogę na balkonie.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z robimyremont.pl

Terrazzo

Jeśli chcesz dodać piękną opcję podłogową do swojego balkonu, możesz rozważyć instalację terrazzo. Ten trwały, cienkowarstwowy materiał jest odporny na poślizg i zarysowania, a także może być łatwo utrzymany. Jego doskonała wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie sprawia, że jest to świetny wybór na podłogę balkonową. Możesz zdecydować się na podłogę wykonaną z poliakrylanu lub epoksydowego lastryka.

Ten rodzaj podłogi jest wysoce odporny na wodę, co czyni go doskonałą opcją dla balkonów, które nie mają skutecznego lub żadnego pokrycia dachowego. Balkon może łatwo zalać w czasie ulewy, a silne wiatry mogą nie być idealne dla podłogi z płytek. Jego warstwa poliuretanowa chroni go również przed wysokimi temperaturami, przebarwieniami i ogniem. W przeciwieństwie do płytek, lastryko jest łatwe do czyszczenia i wymaga niewielkiej konserwacji.

Bambus

Jeśli chcesz umieścić piękną wykładzinę podłogową na swoim balkonie, bambus jest doskonałym wyborem. Bambus jest naturalnie odporny na plamy i jest łatwy w utrzymaniu. Aby zapobiec rozlaniu się płynu i zapobiec jego przesiąkaniu, wystarczy wytrzeć wszelkie rozlane płyny zaraz po ich pojawieniu się. Pamiętaj, aby nie stawiać na bambusowej podłodze mokrego obuwia. Możesz wybierać spośród kilku gatunków bambusa w zależności od swojego stylu i budżetu. Ważne jest jednak, aby wybrać markę, która posiada certyfikat Forest Stewardship Council.

Wybierz kolor, który uzupełnia wystrój Twojego balkonu. Bambus występuje w miękkich, cedrowych kolorach, jak również w żywych odcieniach czerwieni i zieleni. Bambus uzupełnia nowoczesne meble, a jego naturalna tekstura może nadać Twojej przestrzeni spokojną, medytacyjną atmosferę. Ponadto bambus można zabarwić na dowolny kolor, aby dopasować go do tematu i wystroju przestrzeni. Bambus może być używany w pomieszczeniach i na zewnątrz, a także jest wszechstronnym i przyjaznym dla środowiska wyborem.

Porcelanowe kostki brukowe

Jeśli planujesz zainstalować porcelanowe kostki brukowe na swoim balkonie, powinieneś najpierw wiedzieć, czego się spodziewać po instalacji. Ponieważ porcelana jest wykonana z gliny, jest bardzo gęstym i twardym materiałem. Z tego powodu kostka brukowa może być nieco ciężka. W związku z tym nie wszystkie obszary są odpowiednie dla tego materiału. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój balkon będzie wystarczająco wytrzymały, aby utrzymać kostkę brukową, poproś profesjonalistę o sprawdzenie obszaru przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Korzyści z kostki brukowej są liczne. Porcelana ma bardzo niski współczynnik absorpcji wody, co oznacza, że nie wymaga żadnych uszczelniaczy ani powłok ochronnych. Ponadto łatwo jest wytrzeć rozlane płyny i zanieczyszczenia. Dlatego porcelana jest dobrym wyborem dla balkonów i innych obszarów zewnętrznych. Porcelana może być nawet stosowana wokół grilla. Jeśli nie jesteś pewien co do materiału, zawsze możesz skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać właściwą poradę.

Płytki winylowe

Istnieją dwa rodzaje desek winylowych, których możesz użyć na swoim balkonie: luźno ułożone oraz peel and stick. Deski typu loose lay są najłatwiejsze w montażu. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów i tekstur. Obie opcje są trwałe i łatwe do zainstalowania. Deski typu peel and stick wymagają więcej czasu na instalację. Interlocking LVT wymaga specyficznej techniki dopasowania języków i rowków. Są one również łatwiejsze do utrzymania.

Materiał, który wybierzesz dla swojej podłogi balkonowej, powinien pasować do Twojego budżetu. Winyl jest niedrogi, ale może nie dać ci wyglądu, który chcesz. Aby uzyskać bardziej luksusowy wygląd, możesz wybrać lastryko lub laminat. Laminat jest najdroższym wyborem, ale będzie trwał dłużej. Pochodzi również z dodatkowej trwałości. Jeśli jesteś na budżecie, powinieneś rozważyć winyl dla swojego balkonu. Pamiętaj tylko, że istnieje wiele zalet i wad obu typów.

Dywan na każdą pogodę

Jeśli myślisz o zainstalowaniu nowej podłogi na balkon lub patio, może warto rozważyć dywan na każdą pogodę. Istnieje wiele korzyści z używania tego typu podłogi, ale większość instalatorów balkonów i patio zgadza się, że jest więcej wad niż zalet wykładziny. Nie chcesz ryzykować uszkodzenia betonowej podłogi lub uzyskania wody pod dywanem. Z tego powodu większość instalatorów balkonów i patio zaleca płytki lub usuwalne kostki brukowe, które są zarówno wodoodporne, jak i łatwe do czyszczenia.

Istnieje wiele powodów, aby użyć dywanu na każdą pogodę w obszarze zewnętrznym, w tym jego niskie koszty utrzymania i właściwości antypoślizgowe. Dywan nie jest zatwierdzony przez condo board, a powierzchnia może być podatna na wiatr i lód, co może prowadzić do poślizgnięć i upadków. Dodatkowo, zatrzymuje ona plamy. Powstałe szkody mogą być kosztowne dla lokatorów. Balkon lub patio dywan może również wyglądać drab, shabby, i uncomfortable.

Terakota płytki

Jeden sposób, aby ubrać swój balkon jest za pomocą płytek terakoty. Do wyboru jest kilka rodzajów. Możesz je kupić w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. W zależności od wyglądu, który próbujesz osiągnąć, możesz wybrać rustykalny lub bardziej nowoczesny wygląd. Płytki terakotowe są stosunkowo łatwe do czyszczenia i utrzymania. Można je wytrzeć wężem ogrodowym lub miotłą.

Wybierając płytki terakotowe na balkon, pamiętaj, że będziesz musiał je często czyścić. Jednak gdy już będą czyste, możesz je ponownie wykorzystać jako ścieżkę ogrodową. Jeśli nie podobają Ci się na balkonie, możesz je łatwo pomalować na czerwono i ponownie wykorzystać w ogrodzie. Należy jednak rozważyć uszczelnienie ich za pomocą penetrującego uszczelniacza lub wypełnienie przestrzeni fugą cementową, aby zapobiec zaplamieniu.

Podobne tematy