Budowa kwietnika na tarasie – kilka przydatnych wskazówek

Jeśli chcesz zbudować kwietnik na tarasie, oto kilka przydatnych wskazówek: wybierz rośliny o długim okresie kwitnienia, które będą dobrze komponować się z materiałami, z których je wykonujesz. Rozważ posadzenie bylin i roślin jednorocznych o długim okresie kwitnienia. Możesz również dodać do kwietnika punkt centralny, czy to w postaci posągu, czy altany ogrodowej. Wykorzystaj swoją kreatywność, aby wybrać odpowiednie kwiaty i rośliny na taras.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z buduje.net

Rośliny o długim okresie kwitnienia

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń i szukasz roślin niewymagających konserwacji na tarasie, rozważ uprawę ziół. Zioła mogą dodać wiele smaku do Twoich sałatek i potraw, a ponadto są łatwe w uprawie. Zioła są doskonałym wyborem dla ogrodów tarasowych, ponieważ potrzebują umiarkowanego słońca i wody. Inne świetne wybory dla ogrodów tarasowych to trawa cytrynowa, mięta i kilka innych ziół.

W uzupełnieniu do ziół, należy również rozważyć sadzenie kwiatów, takich jak kaktusy i hibiskus. Jeśli chcesz, aby Twój taras kwitł dłużej, spróbuj uprawiać hibiskusy i rododendrony. Możesz również wybrać powojniki, wirbunum i kamelię, które tolerują trochę cienia. Możesz też rozważyć posadzenie małego drzewka lub kwitnącego krzewu.

Jeżówka ma duże kwiaty i długi sezon kwitnienia. Petunie to kolorowe rośliny jednoroczne, które dobrze rozwijają się w pełnym słońcu. Lawenda jest doskonałym wyborem, jeśli masz słoneczny taras i szukasz rośliny niewymagającej dużej konserwacji. Lawenda to kolejny popularny wybór – powraca co roku i nie wymaga prawie żadnej konserwacji. Róża Szarona i floks ogrodowy to inne rośliny o długim okresie kwitnienia, które są łatwe w utrzymaniu i proste w pielęgnacji.

Dajlilie są łatwe w uprawie i występują w wielu różnych kolorach. Oznacza to, że można łatwo zmienić układ, kiedy tylko chcesz. Petunie rosną szybko i wymagają bardzo mało opieki. Warto zastanowić się nad cieniem słonecznym, ale upewnij się, że dostarczasz dużo światła na swój taras lub balkon. Twoje rośliny potrzebują też umiarkowanej ilości wody – nie za dużo, ale i nie za mało. Temperatura panująca na tarasie lub balkonie pomoże określić rodzaj kwiatów, które będziesz miał.

Rośliny o wzorze zig-zag

Jedną z najlepszych rzeczy w kwietniku na taras jest wzór, który tworzy. Dzięki zastosowaniu nieliniowego wzoru na brzegu rabaty, rośliny są w stanie podążać za nim bez żadnych trudności. Choć przepełnione kwietniki wyglądają uroczo, są trudne do koszenia i mogą być dość kłopotliwe w utrzymaniu. Używając zygzakowatego wzoru dla swojego kwietnika, możesz dodać wymiar i odwołanie do swojego projektu.

Czy wybierzesz, aby twój kwietnik był okrągły, zygzakowaty lub owalny, projekt, który wybierzesz jest do Ciebie. Możesz stworzyć krawędź z roślin, kwiatów lub innych elementów dekoracyjnych. Jeśli nie masz na myśli konkretnego schematu kolorów, możesz wybrać kolory, które dobrze ze sobą współgrają. Chociaż okrągły kwietnik jest najczęstszy, możesz eksperymentować z innymi wzorami, too.

Inny ciekawy wzór do wykorzystania w kwietniku to granica z cegły. Możesz stworzyć granicę ogrodu, wykonując tunel z drewna lub kamienia. Następnie wypełnij wewnętrzną część kwietnika cienkimi kamieniami. Możesz zasadzić dowolny rodzaj roślin w tym wzorze, o ile pozwala on na pokazanie krawędzi łóżka. Jest to ciekawy projekt, który sprawi, że Twój taras będzie wyglądał atrakcyjnie bez względu na to, gdzie zdecydujesz się go posadzić.

Dla bardziej wyszukanego projektu kwietnika, możesz użyć prawdziwego drewnianego kawałka drewna bez żadnych desek czy śrub. Im większy pień drzewa, tym większe łóżko. Oczywiście, drewniane łóżko w końcu zgnije i nie jest długoterminowym rozwiązaniem dla tarasu. Jednak jeśli masz artystyczny talent i chęć posiadania unikalnego kwietnika, ten projekt z pewnością da Ci rezultaty, których szukasz.

Wybór roślin, które pasują do materiałów

Zanim zaczniesz sadzić kwiaty w swoim nowym kwietniku, musisz być świadomy zakopanych linii użytkowych w Twojej okolicy. Większość miast ma numer, pod który można zadzwonić, aby sprawdzić, czy nie ma tam podziemnych mediów. Drewniana kłoda jest idealnym wyborem do tego celu, ponieważ nie tylko zapewnia drenaż, ale także zapobiega chwastom. Upewnij się, że uzyskasz certyfikowane drewno, aby zapewnić długowieczność i bezpieczeństwo. Możesz również wybrać układanie kłód w sposób pionowy lub poziomy, łącząc je z lekkim żwirem, aby stworzyć atrakcyjną powierzchnię dla swoich roślin.

Rośliny mogą być wybrane w celu uzupełnienia materiałów, takich jak cegły, kamień i beton. Struktury kamienne zapewniają również ciepłą i naturalną krawędź, która jest korzystna dla wielu rodzajów roślin. Korzystanie z tych struktur przyciąga małe jaszczurki, jak również. Rośliny, które uzupełniają twardy materiał mogą również obejmować krzewy i kwiaty, które będą trwać przez lata. Wybierając rośliny do kwietnika, upewnij się, że uzupełniają one materiały używane do obrzeży.

Wybierając rośliny do kwietnika, rozważ, jaki schemat kolorów chcesz, aby Twój kwietnik miał. Angielskie ogrody cottage są znane z dzikiego, nieuporządkowanego wyglądu. Wybierz kwiaty, które pasują do materiałów używanych na tarasie, wybierając rośliny, które mają różne cykle kwitnienia. Niektórzy ludzie zdecydują się na sadzenie jednego koloru, podczas gdy inni zdecydują się na sadzenie tablicy różnych odcieni i tekstur.

Aby stworzyć interesujące łóżko kwiatowe, rozważ prosty lub złożony wzór. Okrągły wzór jest wizualnie interesujący, ale nie jest konieczne tworzenie go w okrągłym wzorze. Aby uzyskać bardziej interesujący wzór, spróbuj zamiast tego wzoru zygzakowatego. Ten kształt jest łatwy do osiągnięcia i jest atrakcyjny wizualnie. W przypadku złożonego klombu można również użyć taśmy lub patyków do stworzenia krawędzi. Kwiaty należy sadzić w granicach wzoru. Jeśli jesteś miłośnikiem roślin, możesz preferować kwiaty zamiast trawnika.

Dodanie punktu centralnego do kwietnika

Punktem centralnym może być obszar kwietnika, który będzie przyciągał uwagę. Drzewo, obelisk lub grupa krzewów może być atrakcyjnym wyborem. Spiralne drzewo dodaje unikalnego wyglądu, a rzeźba w dowolnym kształcie lub rozmiarze może być przyciągającym wzrok punktem centralnym. Niezależnie od stylu, rozważ użycie uderzających kolorów i faktur, aby przyciągnąć uwagę widza do określonego obszaru. Wierzba oplata się wokół kwietnika, tworząc swego rodzaju strukturę.

Duży, efektowny okaz rośliny może być świetnym punktem centralnym, ale upewnij się, że ma miejsce do oddychania. Umieść ją w centrum patio lub grządki ogrodowej i otocz ją mniejszymi, niżej rosnącymi roślinami. Inne punkty centralne mogą obejmować podniesione naczynia lub przedmioty. Pusta urna umieszczona na postumencie może przyciągać wzrok do góry, a duża drewniana rama okienna to kolejna opcja.

Ogród może nabrać nowego wyglądu dzięki wyjątkowemu punktowi centralnemu. Doda więcej wartości estetycznych, a także będzie służyć jako wizualny przewodnik do reszty ogrodu. Jego funkcją jest przyciągnięcie wzroku do pojedynczego elementu w taki sposób, aby został on dostrzeżony przez widza. Może również służyć jako punkt wyjścia dla reszty projektu ogrodu.

Wybór roślin, które przyciągają motyle i pszczoły

Choć wiele osób skupia się na sadzeniu kwiatów dla zapylaczy, nie tak wiele osób myśli o miejscach gniazdowania dla pszczół. Pszczoły używają specjalnych struktur na odwłoku i żuchwie do kopania gniazd. Różne gatunki pszczół preferują różne rodzaje gleby, więc jeśli masz skalny taras, kwietnik w tej lokalizacji będzie dobrym wyborem.

Rodzime pszczoły wolą większe bloki kwiatów, a badania na Michigan State University sugerują, że ogród o powierzchni 300 stóp kwadratowych może przyciągnąć wiele różnych gatunków. Powodem tego jest to, że mniejsze pszczoły zazwyczaj mają małe zakresy żerowania i mogą nie odważyć się daleko, aby znaleźć jedzenie w dużych łatach. Pozwalając, aby kwietnik miał co najmniej 30 stóp kwadratowych, domowi ogrodnicy mogą przyjąć tę zasadę.

Wybierając rośliny na kwietnik, staraj się wybrać gamę kwiatów, które przyciągną zarówno pszczoły, jak i gatunki motyli. W ten sposób będą one miały różnorodne rośliny nektarodajne, które kwitną przez cały rok. Nie tylko przyciągnie to motyle, ale także szereg zapylaczy, takich jak muchy syrfidowe i chrząszcze.

Wybierając rośliny na kwietnik na taras, upewnij się, że są one przyjazne zapylaczom. Podczas gdy niektóre ogrodowe rośliny ozdobne są świetne do zapylania, rośliny rodzime mają wiele innych korzyści, których nie mają rośliny nierodzime. Są one doskonałym wyborem, ponieważ zapewniają siedlisko dla różnych zapylaczy, w tym pszczół. Ponadto wiele rodzimych zapylaczy preferuje kwiaty, które są rodzime dla danego regionu.

Podobne tematy