Dom energooszczędny – jak budować?

Zanim zaczniesz budować swój nowy dom, ważne jest, aby dokładnie zaplanować wszystkie szczegóły. Mogą one obejmować od rozmieszczenia mebli i układów elektrycznych, do budowy planu domu energooszczędnego. Planowanie pozwoli Ci uniknąć wprowadzania zmian w trakcie budowy, co może kosztować Cię więcej pieniędzy i czasu. Architekt pomoże Ci opracować wszystkie szczegóły planu domu energooszczędnego. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić sam, aby zacząć:

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale kobieta-majsterkujaca.pl

Izolacja ciągła we wszystkich elementach konstrukcyjnych bez mostków termicznych

Ciągła izolacja jest kluczową częścią metody budowy domu pasywnego. Zamiast instalować izolację pomiędzy każdym słupkiem, izolacja ciągła obejmuje całą powierzchnię ściany, w tym dach i okna. Technika ta zwiększa izolację wewnątrz ścian, zapobiegając jednocześnie powstawaniu mostków termicznych i innych problemów. W rezultacie, izolowana część ściany będzie bardziej efektywna i komfortowa.

Najbardziej efektywnym sposobem osiągnięcia tego celu jest zastosowanie ciągłej izolacji na ścianach zewnętrznych. Mostki termiczne zmniejszają wydajność izolacji domu o około 15-20% w drewnianych konstrukcjach szkieletowych i 40-60% w metalowych konstrukcjach szkieletowych. Izolacja ciągła zapewnia najbardziej efektywny sposób maksymalizacji pełnej wartości R produktów izolacyjnych. Ponadto, ciągła izolacja jest wymagana, aby zapobiec mostkom termicznym.

Ciągła izolacja minimalizuje również inflację powietrza, zapobiegając w ten sposób przepływowi ciepła przez przewodzenie, konwekcję lub promieniowanie. Izolacja ciągła jest wymagana w konstrukcjach komercyjnych zgodnie z ASHRAE Standards 90.1, a w budynkach mieszkalnych zgodnie z International Energy Conservation Code (IECC).

Powszechnym problemem w domach są mostki termiczne. Głównym winowajcą tego problemu jest źle zaprojektowana powłoka budynku. Bez szczelnej powłoki budynku, efektywność energetyczna domu ucierpi. Dlatego najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia efektywności energetycznej jest zastosowanie kombinacji szczelnych przegród budowlanych i wysokowydajnej izolacji. Im więcej zainwestujesz w wysokiej jakości izolację, tym więcej zaoszczędzisz na rachunkach za energię.

Materiały o wysokiej masie termicznej

Masa termiczna to materiał o wysokiej zdolności przewodzenia ciepła, który można wykorzystać, aby pomóc w budowie bardziej energooszczędnego domu. Materiały te są zazwyczaj gęste i ciężkie, dlatego są doskonałymi przewodnikami ciepła. Z kolei materiały o niskiej masie termicznej, takie jak drewno i pianka izolacyjna, mają niską zdolność przewodzenia ciepła i dlatego są słabymi przewodnikami ciepła. Lepiej nadają się do pomieszczeń, które otrzymują mało lub nie otrzymują bezpośredniego światła słonecznego.

Materiały o masie termicznej mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z betonu. Beton ma wysoką masę termiczną, ponieważ może pochłaniać duże ilości ciepła i utrzymywać je przez dłuższy czas. Beton, na przykład, może działać jako powłoka budynku, ponieważ jego wysoka masa termiczna pozwala mu reagować powoli na zmiany temperatury. Z tego powodu beton może zmniejszyć szczytowe obciążenia związane z ogrzewaniem i chłodzeniem nawet o 25%. To samo dotyczy wody.

Optymalne umieszczenie materiałów o wysokiej masie termicznej w domu zależy od klimatu. Jeśli mieszkasz w umiarkowanym klimacie, materiały o wysokiej masie termicznej są doskonałym wyborem. Ten materiał może pochłonąć więcej energii, zanim temperatura w pomieszczeniu wzrośnie, a nawet może dobrze działać w nocy. Użycie materiałów o wysokiej masie termicznej pomoże Ci uniknąć klimatyzacji lub stosowania zewnętrznych promienników, które zużywają energię i zwiększają ślad węglowy.

Materiały o wysokiej masie termicznej są nie tylko wydajne, ale również trwałe. W porównaniu z ich mniej wydajnymi kuzynami, materiały energooszczędne będą trwać przez wiele lat. Jeśli myślisz o budowie domu, rozważ materiały o wysokiej masie termicznej. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś! Pomoże to Twojemu domowi zaoszczędzić pieniądze i zapewni Ci komfort. Tak więc, nie czekaj! Zacznij budować lepszy dom już dziś!

Wymiana okien

Patrząc na wymianę okien dla domu energooszczędnego, będziesz chciał się upewnić, że kupujesz okna z potrójnymi szybami lub kombinacją podwójnych szyb i folii Lo-E. Okna te muszą również posiadać gaz obojętny i folię Lo-E, aby zostały sklasyfikowane jako potrójne szyby. Producenci starają się opracować pakiety okienne spełniające te wymagania. Może to oznaczać wydanie więcej niż chciałbyś, ale jest to warte inwestycji, aby twój dom był bardziej wydajny.

Przy instalacji nowych okien w domu, możesz zrobić to sam, jeśli wiesz, co robisz. Zmierz rozmiar ramy okiennej i usuń wszelkie okna burzowe lub panelowe. Usuń wszelkie istniejące ograniczniki okienne, jeśli dotyczy. Możesz wyciąć podkładki, aby dopasować ramę i upewnić się, że skrzydło jest równe. Przed zabezpieczeniem okna trzeba będzie usunąć stare ramy okienne.

Przy szukaniu nowych okien do domu energooszczędnego pamiętaj, że materiał i wewnętrzna rama okien są równie ważne jak samo szkło. Podczas gdy starsze okna mogą być bardziej atrakcyjne, są one zazwyczaj powłóczyste i nudne. Powinieneś rozważyć wymianę całej ramy, która obejmuje wymianę zarówno okna, jak i ramy. Jest to dobra opcja, gdy rama została uszkodzona przez pogodę, wandalizm lub inne szkody.

Oszczędzisz na kosztach energii, jeśli wybierzesz okna trzyszybowe w swoim domu. Program EPA szacuje, że średni współczynnik U okien trzyszybowych wynosi 0,8. To całkiem dobry wynik! Ale szacunki EPA nie dotyczą wszystkich domów. Maksymalna oszczędność energii dla przeciętnego domu zgodnego ze współczynnikiem U wyniesie około 111 dolarów rocznie.

Zorientowanie na słońce

Jednym z najważniejszych elementów budowy energooszczędnego domu jest jego orientacja. W zimie, południe jest najlepszym kierunkiem do twarzy, podczas gdy wschód jest najlepszy dla lata. Orientuje twój żywych tereny i kuchnię twarz południe lub wschód. Sypialnie powinny wychodzić na północ lub wschód, ponieważ te pokoje nie potrzebują tyle naturalnego światła w ciągu dnia. Rozważ użycie lżejszych lub ciemniejszych kolorów dla ścian i sufitów, w zależności od klimatu.

Wspaniały sposób na maksymalizację efektywności energetycznej to wybór orientacji, która wychodzi na południe. To pomoże domowi wykorzystać energię słoneczną do jej pełnego potencjału przez cały rok. W zimie, zwrócony w stronę słońca zwiększy zysk słoneczny i zmniejszy ilość energii zużywanej w lecie. Możesz również rozważyć projekty słoneczne i pasywne projekty słoneczne. Jeśli nie masz dostępu do dużej ilości słońca, rozważ dom, który znajduje się w zacienionym miejscu lub orientuje się w kierunku południowym.

Pasywne ciepło to kolejny sposób na wykorzystanie naturalnego światła i zmniejszenie zależności domu od sztucznego oświetlenia. Rozważ posadzenie drzew liściastych na swoim podwórku, aby zablokować letnie światło słoneczne. Zapobiegnie to przegrzaniu podczas gorących miesięcy letnich. W zimie można użyć osłon przeciwsłonecznych, markiz i nawisów dachowych, aby uchronić dom przed przegrzaniem. Dobrze izolowany dom zatrzymuje ciepło słoneczne, co zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie.

Podobne tematy