Dom pasywny – jakie są jego cechy charakterystyczne?

Być może zastanawiasz się, jakie są cechy charakterystyczne domu pasywnego. Należą do nich energooszczędność, połączenie z naturą i szczelność. Aby zrozumieć różne aspekty tego typu domu, rozważ przeczytanie poniższych informacji. Poniżej wymieniono niektóre z cech domu pasywnego. Możesz również dowiedzieć się więcej o tym, co sprawia, że jeden z nich jest dobrym wyborem dla Twojego domu. Zacznijmy. Zaczniemy od przyjrzenia się cechom, które sprawiają, że dom pasywny jest tak atrakcyjny.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z 123budujedom.pl

Otwarty

Aby zbudować szczelny dom pasywny, musisz rozpocząć proces planowania w najwcześniejszych etapach. Na etapie planowania należy wziąć pod uwagę znaczenie szczelności i jej wagę dla efektywności energetycznej budynku. Jednak początkowo zmierzone wartości n50 były wyjątkowo niskie. Ponowne pomiary domów pasywnych w Darmstadt-Kranichstein w Niemczech pokazują jednak, że planowanie odgrywa bardziej znaczącą rolę niż rodzaj konstrukcji. W nowym badaniu energooszczędny dom pasywny osiągnął wartości n50 w wieku 25 lat.

Korzyści płynące ze szczelnego domu pasywnego są liczne. Po pierwsze, szczelność zapobiega utracie ciepła. Posiadanie mniejszej ilości powietrza w budynku oznacza niższe rachunki za ogrzewanie i straty energii. Po drugie, szczelność zwiększa komfort cieplny, zapobiegając przedostawaniu się alergenów. Szczelna konstrukcja zwiększa również trwałość. Zapobiega przedostawaniu się wilgoci do budynku, która może osłabić podstawowy zespół budowlany. Wreszcie, zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Superizolacja

Reiner Hoyer, kanadyjski architekt i były profesor fizyki z Harvardu, zbudował niedawno superizolowany dom pasywny w Toronto. Zastępując stary, wietrzny dom z lat 50-tych, nowy dom ma wyjątkowo niskie zużycie energii. Dom Reinera Hoyera jest przykładem oszczędności energii uzyskanej dzięki starannym praktykom budowlanym, innowacyjnym produktom budowlanym i innowacyjnym technologiom budowlanym. W tym artykule omówimy niektóre z tych korzyści oraz to, jak zbudować taki sam dla siebie.

Ten większy dom w budowie będzie spełniał standard domu pasywnego i wtopi się w historyczny charakter swojej okolicy, a jednocześnie będzie zawierał nowoczesne akcenty. Jego szczytowy metalowy dach i ogólna geometria są podobne do otaczających go domów. Dzięki masywnym oknom, wysokim sufitom i swobodnemu rozkładowi pomieszczeń, dom o powierzchni 1800 stóp kwadratowych sprawia wrażenie ogromnego, pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Ten dom jest tylko jednym z przykładów superizolowanego domu pasywnego.

Połączony z naturą

Budynki domów pasywnych mają wysoką jakość powietrza wewnątrz, są energooszczędne i połączone z naturą. Budowane są tak, aby zmaksymalizować naturalne cechy, takie jak drzewa i wzorce wiatru, aby zminimalizować operacyjne zużycie energii i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Domy pasywne podkreślają również oświetlenie dzienne i zmniejszają zapotrzebowanie na energię o co najmniej 90%. Ten typ budynku jest silnie związany z naturą, a mieszkańcy czują się bardziej połączeni ze światem zewnętrznym. Istnieje wiele korzyści z domu pasywnego, ale ten styl budowania nie jest dla każdego.

Standard domu pasywnego podkreśla znaczenie szczelnej powłoki budynku. Techniki uszczelniania powietrza są niedrogie i łatwe do wykonania na własną rękę. W rzeczywistości, wiele rządów miast oferuje bezpłatne zestawy uszczelniające powietrze do mieszkańców. Zestawy te nie tylko oszczędzają energię i pieniądze właścicieli domów, ale także zmniejszają ślad węglowy miasta. Więc będziesz połączony z naturą, jednocześnie oszczędzając pieniądze na rachunkach za energię. A co najlepsze? Zestawy uszczelniające powietrze są powszechnie dostępne.

Efektywne energetycznie

Koncepcja energooszczędnego domu pasywnego (EEPH) nie jest nowa. Ten typ budynku, który ma wiele zalet, stał się w ostatnich latach niezwykle popularny. Miliony ludzi mają teraz luksus mieszkania w wygodnym, bezpiecznym domu, nie martwiąc się o rachunki za media. W porównaniu z kosztami energii dla konwencjonalnych domów, EEPHs może zaoszczędzić właścicielom domów do 50 procent na rachunkach za energię. Ale nadal istnieją pewne wady budowy domów pasywnych.

Przegroda budynku energooszczędnego domu pasywnego jest niezwykle szczelną konstrukcją, co pomaga zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowo, dom pasywny zmniejsza ilość napływającej energii. Oznacza to, że dom nie będzie chłodzony ani ogrzewany przez źródła zewnętrzne. Dom będzie również zerowy netto, jeśli będzie wyposażony w panele słoneczne. W zależności od klimatu, oszczędności energii mogą wynosić od pięciu do dziesięciu procent.

Mniejsze systemy oferują największe oszczędności

Choć istnieje wiele zalet budowy domu pasywnego, początkowa inwestycja będzie zazwyczaj wyższa niż w przypadku przeciętnego domu. Może się to różnić w zależności od klimatu, rodzaju budynku i dostępności wysokiej jakości komponentów budowlanych. Jednak wraz z rozwojem nauki i technologii budowlanej, koszt budowy domu pasywnego maleje. I w przeciwieństwie do tradycyjnych domów, domy pasywne mogą być wynajmowane za 10-15% więcej niż koszty ich posiadania. W ten sposób, jeśli sytuacja się zmieni lub właściciel się wyprowadzi, może zarobić pieniądze wynajmując dom.

Mimo, że projekt domu pasywnego nie jest obowiązkowy, domy na zamówienie mogą osiągnąć większą efektywność energetyczną. Zazwyczaj otwarte koncepcje i większe domy są najmniej wydajne. Mają one tendencję do wyższych potrzeb klimatyzacyjnych na osobę i większą powierzchnię. W domu niestandardowym idealny system domu pasywnego może być mniejszy, z wyższym stosunkiem objętości wnętrza do powierzchni zewnętrznej. Nie oznacza to jednak, że domy na zamówienie nie mogą osiągnąć konstrukcji domu pasywnego.

Koszt

Koszt domu pasywnego jest często porównywany z kosztem domu konwencjonalnego. Oba są energooszczędne i zaprojektowane tak, aby zapewnić mieszkańcom zwiększony komfort. Dom Pasywny ma jednak kilka zalet, które czynią go doskonałą inwestycją. Jego zapotrzebowanie na energię jest o 70 procent mniejsze niż tradycyjnego, izolowanego budynku. W rzeczywistości pierwszy rachunek za media, który otrzymałem w moim domu pasywnym, wynosił tylko 45 dolarów miesięcznie, w porównaniu do 135 dolarów za mieszkanie z dwiema sypialniami.

Koszt domu pasywnego jest około siedmiu do dwunastu procent wyższy niż koszt domu konwencjonalnego, ale ta różnica zmniejsza się wraz ze wzrostem cen tarcicy. Korzyści płynące z domu pasywnego znacznie przewyższają dodatkowe koszty, które mogą sięgać setek tysięcy dolarów. Dla wielu osób koszt nie jest czynnikiem decydującym. Długoterminowe oszczędności energii i zmniejszone koszty utrzymania są warte inwestycji. Obecnie coraz więcej budynków komercyjnych i wielorodzinnych wykorzystuje tę technologię w swoich domach, co daje budowniczym większą elastyczność w planach budowlanych.

Podobne tematy