Jak zrobić ścianę oporową w ogrodzie

Aby zbudować mur oporowy, należy kupić bloki, które są o 10 procent większe niż pożądana wysokość. Ten dodatkowy materiał posłuży do zastąpienia brakujących bloków lub do przycięcia większych bloków, jeśli będzie to konieczne. Należy również poczekać, aż gleba całkowicie wyschnie przed rozpoczęciem budowy muru. Po wyschnięciu gleby należy zmierzyć długość i szerokość ściany. Przywiąż sznurek do palików i zmierz obszar, na którym chcesz budować. Po oznaczeniu obszaru za pomocą sznurka, odepnij sznurek za pomocą linki murarskiej. Powinieneś również upewnić się, że twój sznurek jest równy. Kiedy już skończysz, pomaluj ścianę oporową.

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z klinikaparkietu.pl

Round rocks

Mur oporowy w ogrodzie może dodać piękna i funkcji do twojego krajobrazu. Kamień leżący u podstaw powinien być dobrym wyborem do tego celu. Kamień powinien być gładki i równomiernie rozmieszczony, aby nadać ścianie naturalny wygląd i odczucie. Używana skała powinna mieć około czterech cali grubości i być ułożona w sekcjach o grubości dwóch cali. Po ułożeniu, ubij żwir, aby stworzyć stabilną ścianę. Umieszczając skały, spróbuj pogrupować je według wielkości, aby łatwiej było znaleźć te, których potrzebujesz. Dzieci mogą również uznać za zabawne sortowanie kamieni w różnych rozmiarach.

Kamień flagowy

Mur oporowy z kamienia flagowego to łatwy sposób na zmianę kształtu ogrodu lub krajobrazu. Jest zbudowana z lekkich płyt chodnikowych, które przypominają ułożone w stosy łupki. Kamień nie potrzebuje żadnego systemu odwadniającego i może być zbudowany w ciągu zaledwie kilku godzin. Podczas pracy na zewnątrz, należy pamiętać o noszeniu odpowiedniej odzieży i ochronie skóry przed słońcem. Kamienne ściany oporowe są zazwyczaj trzy do czterech stóp wysokości i są łatwe do zbudowania.

Beton

Dla prostej, ale eleganckiej ściany oporowej, spróbuj komercyjnych bloków betonowych. Te bloki są lekkie i samonastawne, i są w różnych kształtach, w tym trapezowych. Po zmieszaniu i wylaniu, bloki te będą prawie niemożliwe do manipulowania. Jeśli chcesz uniknąć marnowania betonu, wybierz kolor, który uzupełnia twój krajobraz i dodaje zainteresowania do krajobrazu. Wlewanie bloków betonowych jest najprostszym i najtańszym sposobem na stworzenie ściany oporowej, ale może być pracochłonne. Aby rozpocząć, trzeba będzie wykopać rów, położyć formularz i wlać beton. Trzeba będzie również zbudować rury drenażowe.

Poddane obróbce ciśnieniowej 2×4’s

Jeśli budujesz ścianę oporową w ogrodzie, prawdopodobnie będziesz używał poddanych obróbce ciśnieniowej 2×4’s. Należy jednak zachować ostrożność przy wyborze tych drewien. Drewno impregnowane ciśnieniowo nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a ponadto może ono wypłukiwać miedź do gleby. Jeśli chcesz, aby Twój ogród zatrzymał wilgoć w glebie, powinieneś wybrać materiał, który nie będzie gnił.

Kamień polny

Jeśli chcesz zbudować mur oporowy w swoim ogrodzie, będziesz musiał zrozumieć, jak kamienie działają razem. Kamienie polne nie są idealnie ukształtowane, a ciężar każdego z nich będzie wywierał nacisk na podstawę. Aby zapobiec zapadaniu się kamieni, należy umieścić małe kliny pomiędzy każdym kamieniem. Materiał podłoża powinien umożliwiać odprowadzanie wody. Aby rozpocząć budowę muru ogrodowego, zacznij od ułożenia największych kamieni na spodzie. W ten sposób udźwigną one ciężar kamieni znajdujących się nad nimi. Jeśli to możliwe, będziesz chciał ułożyć kamienie pod kątem w kierunku tyłu muru, aby mogły wytrzymać nacisk zasypki.

Kamień polny pocięty na różne kształty

Budowa muru oporowego przypomina budowanie puzzli. Kamienie polne występują w różnych kształtach i rozmiarach, co czyni je doskonałym wyborem dla każdego rodzaju muru. Budując ścianę oporową, należy zacząć od usunięcia górnych sześciu do dwunastu cali gleby poniżej poziomu. Gdy podstawa jest już stabilna, można przystąpić do układania kamienia polnego. Aby uzyskać dokładniejsze obliczenia, należy rozłożyć kamień polny, aby wiedzieć, jaki rozmiar i kształt będzie potrzebny.

Kamień polny pocięty na różne rozmiary

Proces budowania ściany oporowej z kamienia polnego jest podobny do budowania puzzli. Zacznij od zmierzenia wysokości i długości ściany, a następnie rozłóż każdy kamień polny, aby określić rozmiar i kształt, który najlepiej pasuje do Twojego projektu. W trakcie pracy możesz zacząć wypełniać resztę ściany. Po zakończeniu stonewall, można rozpocząć umieszczanie kostki brukowej.

Limestone

Jeśli masz mały ogród, budowanie ściany oporowej z wapienia jest łatwym i niedrogim sposobem na dodanie prywatności, nowej linii wzroku i wspaniałego klombu. Zanim jednak zaczniesz budować, powinieneś upewnić się, że masz odpowiednią stopę w ogrodzie. Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj gleby masz, skontaktuj się z inżynierem budowlanym. Po określeniu rodzaju gleby, postępuj zgodnie z prostym przewodnikiem, aby zbudować swój wapienny mur.

Podobne tematy