Kiedy gruntujemy ściany, a kiedy nie?

W zależności od powierzchni, należy zagruntować ściany przed rozpoczęciem malowania. Musisz zagruntować, gdy idziesz z bardzo ciemnego koloru do jasnego, ponieważ ciemny kolor pokaże przez jasny. W związku z tym należy zagruntować nad czerwonym silnikiem pożarowym lub przed malowaniem na biało. Powodem, dla którego musisz zagruntować jest to, że ludzkie oko nie zobaczy bardzo intensywnych kolorów, jeśli nie zagruntować pierwszy. Szary jest popularnym kolorem dla podkładów, ponieważ pomaga ludzkiemu oku rozproszyć ekstremalne kolory.

masonry or brick

Zanim zaczniesz malować swoje murowane lub ceglane ściany, musisz je odpowiednio przygotować. Malowanie tych ścian może być wyzwaniem ze względu na ich fakturę. Farba nie będzie dobrze przylegać do brudnej powierzchni. Jeśli nie prime je pierwszy, może skończyć się marring nową pracę farby. Na szczęście, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby przygotować te ściany prawidłowo przed ich malowania. Poniżej wymienione są najważniejsze kroki dla gruntowania murowanych walls.

Upewnij się, że cegła jest czysta przed zastosowaniem farby. Cegła jest porowata, więc wchłania farbę łatwiej niż zwykła ściana. Ilość dodatkowej farby będzie zależała od rodzaju cegły. Ważne jest również, aby wymieść kurz, który może być ukryty między cegłą nierówności i pęknięć. To zapobiega farby od chwytania cegły, co może prowadzić do odpryskiwania lub smugi. Korzystanie z miotły i szczotki do wytarcia ceglanej ściany jest doskonałą opcją.

Po tym jak cegła jest czysta, zastosuj uszczelniacz murarski. Materiał ten pomoże zapobiec przyszłym plamom pojawiającym się na cegle. Produkty te są stosowane za pomocą wałka i zazwyczaj wysychają w ciągu czterech do dwunastu godzin. Zastosowanie uszczelniacza do cegły pomoże również przywrócić jej naturalną patynę. Następnie należy nałożyć świeżą warstwę farby. Po wyschnięciu uszczelniacza sprawdź cegłę i odczekaj co najmniej 24 godziny.

Jeśli wcześniej nie stosowałeś podkładu do ścian murowanych lub ceglanych, możesz to zrobić, wykonując poniższe kroki. Zastosuj jedną warstwę podkładu i pozwól mu całkowicie wyschnąć, zanim zaczniesz malować. Jeśli podkład jest zbyt cienki, nie będzie przylegać do cegły. Nałóż drugą warstwę, aby upewnić się, że farba nie wsiąka w drobne pęknięcia. Jeśli istnieją jakiekolwiek luki w cegle, można również zastosować trzecią warstwę, aby pokryć je z dodatkowym kolorem.

Drewno niedokończone

Kiedy gruntować niedokończone ściany drewniane to decyzja, która wpłynie na ogólną pracę farby. Podkład jest niezbędnym krokiem do malowania ścian drewnianych, ale gołe drewno powinno być zagruntowane najpierw. Jego wysoka zawartość ciał stałych wypełnia ziarna drewna i tworzy gładką powierzchnię dla powłoki wykończeniowej. Podczas gdy surowe drewno może wchłonąć farbę, jest również porowate, więc ważne jest, aby użyć podkładu, aby chronić go przed plamami i wilgocią. Podczas gdy podkład lateksowy działa dobrze na niedokończonym drewnie, podkłady na bazie oleju wnikają głębiej w drewno i zapobiegają plamom z taniny.

Gdy gruntować niedokończone ściany drewniane, dwie warstwy powinny wystarczyć. Pierwsza warstwa nasyca powierzchnię drewna, a druga ją uzupełnia. Należy nałożyć dwie warstwy podkładu i pozwolić każdej z nich dokładnie wyschnąć. Liczba warstw zależy od rodzaju i stanu drewna. W większości przypadków dwie warstwy podkładu są wystarczające, ale możesz potrzebować więcej, jeśli drewno jest wyjątkowo stare lub ma wysokiej jakości wady.

Podczas malowania niewykończonego drewna należy pamiętać, że powierzchnia boazerii musi być uszczelniona, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć. Dodanie warstwy uszczelniacza pomoże chronić surowe drewno przed uszkodzeniem wilgoci i poprawić przyczepność do farby. Będzie to również wybielić powierzchnię dla optymalnego koloru farby. Wyczyść kurz i brud wilgotną szmatką. Jeśli boazeria jest pokryta odciskami palców, należy użyć roztworu TSP lub rozcieńczonego detergentu do mycia naczyń.

Choć zastosowanie podkładu zajmuje trochę dodatkowego czasu, to jest warte wysiłku. Primer daje teksturę powierzchni, co pomoże farbie przylegać do niego i stworzyć dobre wykończenie. Porowata powierzchnia absorbuje farbę nierównomiernie, więc dobry podkład ukryje ciemniejszy kolor. Jeśli nie zagruntować ściany pierwszy, farba zacznie wsiąkać nierównomiernie. Najlepszym czasem na gruntowanie niewykończonych ścian drewnianych jest tydzień przed planowanym malowaniem.

Skim-coated wall

Jeśli szukasz do malowania skim-coated ściany, możesz zastanawiać się, kiedy go zagruntować. Podczas gdy ten proces może być wykonany z niewielkim przygotowaniem, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze, tekstura świeżo pokrytej farbą ściany zawsze będzie miała inny połysk niż powierzchnia spoin. Jeśli jeszcze nie zagruntowałeś ściany, upewnij się, że jest ona dokładnie sucha, zanim rozpoczniesz proces nakładania skim coat.

Jest kilka powodów, dla których warto nakładać skim coat na pomalowane ściany. Pierwszym z nich jest stan ściany. Jeśli powierzchnia jest słabo utrzymany lub został świeżo malowane, skim coating nad nim może nie być najlepszym rozwiązaniem. Jest to również projekt DIY, który zajmuje więcej czasu i wysiłku, ale może zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

Nakładaj cienką warstwę masy szpachlowej. W przypadku dużych ścian użyj 8- lub 9-calowego ostrza, natomiast w przypadku mniejszych powierzchni sprawdzi się 4-calowy nóż. Pozwól masie szpachlowej wyschnąć przez co najmniej 30 minut, a następnie użyj papieru ściernego, aby wygładzić wszelkie niedoskonałości. Po wyschnięciu pierwszej warstwy skim, możesz nałożyć drugą warstwę. Przed nałożeniem ostatniej warstwy należy nałożyć drugą warstwę masy szpachlowej.

Innym powodem, dla którego należy zastosować skim coat jest naprawa ścian teksturowanych. Skim coating jest często odpowiedzią na uszkodzoną ścianę lub sufit. To daje ścianie spójną powierzchnię do malowania, prime, i retexture. Może również wziąć lat z wyglądu swoich ścian i sufitu. Tylko pamiętaj, aby użyć wysokiej jakości podkładu i skim coat przed rozpoczęciem pracy. I pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami dla skim-coated podkładu ściany.

Drywall

Priming jest kluczowy, jeśli planujesz malować teksturowanej powierzchni, takich jak suchej zabudowy. Bez podkładu, farba zostanie wciągnięta w powierzchnię i będzie wymagała więcej warstw, aby pokryć całą powierzchnię. Suchej zabudowy z błota stosowane do szwów i świeżo zagruntowane suchej zabudowy są szczególnie porowate. Z kolei gładka płyta gipsowo-kartonowa inaczej wchłania farbę. Bez podkładu, będzie wyglądać patchy i nieapetyczne.

Bez względu na poziom wykończenia, ważne jest, aby pamiętać, że słabo stosowane suchej zabudowy może wyglądać tanie i nieprofesjonalne. Przed zatrudnieniem instalatora suchej zabudowy, upewnij się, że omówisz z nim swoje oczekiwania. Dowiedz się, jakie niedoskonałości nigdy nie chcesz zobaczyć, i jak uniknąć drugiej klasy pracy. Zapobiegnie to również przed uzyskaniem drugiej klasy pracy suchej. Możesz zacząć od przeczytania o niektórych wspólnych problemach związanych z niewłaściwym wykończeniem suchej zabudowy.

Najlepiej jest zastosować podkład na powierzchni suchej zabudowy przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy. Użyj pędzla lub wałka z półcalową warstwą farby, aby pokryć powierzchnię, zaczynając od odległości i stopniowo przesuwając się w kierunku ściany. Następnie, powoli malować w rogu, pracując drogę w dół. Upewnij się, że dobrze wymieszać farbę z jednej strony do drugiej. Powstała praca farby będzie wyglądać znacznie lepiej niż before.

Podkład na bazie wody może być stosowany nad taśmą suchej zabudowy, zapewniając równe wykończenie. Pamiętaj, aby zastosować podkład w kilku warstwach, pozostawiając wystarczająco dużo czasu między warstwami. Właściwe wykończenie suchej zabudowy będzie niemożliwe, jeśli nie zagruntujesz ścian. Nie można malować nad taśmą gipsową z podkładem na bazie oleju. Musisz nałożyć podkład na taśmę kilka razy, a następnie pozwolić warstwom wyschnąć.

Ściany wewnętrzne

Wybór momentu gruntowania ścian wewnętrznych jest kluczową częścią procesu malowania. Gruntowanie jest szczególnie ważne przy malowaniu ścian w żywym kolorze, takim jak czerwień silnika. Lżejsza farba pokaże przez ten kolor i może wymagać drugiej lub trzeciej warstwy farby, aby ukryć plamę. Dlatego zawsze należy zaplanować, aby pomalować swoje ściany więcej niż raz. Na szczęście, istnieje wiele wspaniałych farb podkładowych, które są specjalnie zaprojektowane do tego celu.

Większość profesjonalnych malarzy nigdy nie pominąć gruntowania, właściciele domów czasami próbują zaoszczędzić czas, pomijając krok. To nie jest tak ekscytujące jak malowanie pokoju, ale jest to niezbędna część procesu, aby zapewnić długotrwałe wykończenie. Być może słyszałeś, że niektóre farby mają już wbudowany podkład, ale faktem jest, że nadal musisz gruntować swoje ściany, aby zapewnić równomierne, długotrwałe wykończenie.

Pierwszym krokiem w gruntowaniu ścian jest przygotowanie powierzchni z roztworem fosforanu trisodowego i wody. Primer pomaga farba przylega do powierzchni i zapobiega topcoat od peelingu lub pęcherzyków. Jednak niektóre farby nie wymagają podkładu w ogóle. Podczas gdy płaska farba jest zazwyczaj jasna w kolorze, plama-blokowanie podkład lateksowy może pokryć uszkodzenia dymu lub plamy taniny.

Jeśli masz duży obszar do malowania, możesz użyć 2-calowego nylonowo-poliestrowego pędzla do nakładania podkładu. Użyj szpachli, aby usunąć nadmiar podkładu. Po zastosowaniu podkładu, można szlifować powierzchnię za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego złożonego w ćwiartki. Następnie nałóż drugą warstwę. Po wyschnięciu drugiej warstwy, lekko oszlifuj ścianę papierem ściernym o drobnej ziarnistości.

Podobne tematy